Rytmus Života: Zápaly čreva ohrozujú mladých ľudí.

zdroj: Rytmus Života

Črevné zápalové ochorenia (IBD) postihujú na Slovensku približne 200 ľudí na 100-tisíc obyvateľov. Patria sem Crohnova choroba aj ulcerózna kolitída a týkajú sa čoraz väčšej skupiny prevažne mladých ľudí. Obe ochorenia najčastejšie prvýkrát prepuknú v rozmedzí 15. – 30. roku života, ulcerózna kolitída vzácne aj okolo 50. – 70. roku života.

„Príznakmi zhoršujúceho sa zápalu sú časté hnačky, veľakrát s prímesou krvi a hlienu, pocity nafúknutia alebo tlaku v bruchu, bolesti brucha, zvýšená telesná teplota, málokrvnosť, nechutenstvo, strata hmotnosti. Často sa vyskytujú aj prejavy ochorenia mimo tráviaceho traktu – zápaly kĺbov, kožné problémy, zápaly očí,“ opisuje prof. MUDr. Tibor Hlavatý, PhD., gastroenterológ, vedecký sekretár Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti.
Dôležitý je životný štýl Zápalové ochorenia sa vyskytujú skôr vo vyspelých krajinách v porovnaní s menej rozvinutými krajinami a skôr v mestských ako vo vidieckych oblastiach. Okrem prostredia však má na rozvoj ochorenia vplyv aj genetika a imunitný systém. Manažovanie zápalových ochorení nie je jednoduché, pacienti sú často práceneschopní, čo môže viesť až k invalidizácii. Liečba Crohnovej choroby či ulceróznej kolitídy si vyžaduje najmä pochopenie ochorenia, zmenu životného štýlu a dobrú adherenciu pacientov k liečbe či spoluprácu s lekárom. Diagnóza týchto ochorení sa stanovuje na základe laboratórneho preukázania zápalu v organizme z krvi alebo zo stolice a pomocou zobrazenia zápalového postihnutia čreva pomocou kolonoskopie, ultrazvuku, CT alebo magnetickej rezonancie. Včasný záchyt a liečba dokáže významne zlepšiť vývoj ochorenia a predísť závažným komplikáciám či chirurgickej liečbe. „V súčasnosti máme k dispozícii modernú liečbu, ktorá je účinná, avšak treba s ňou začať včas. Počet moderných liekov stúpa a ak nezaberie jeden, je možné naordinovať iný. Liečebné možnosti sa rozširujú napríklad aj o biologickú liečbu,“ vysvetľuje profesor Hlavatý.

 

Pacientom pomáha aplikácia

Svetový deň črevných zápalových ochorení si pripomíname vždy 19. mája. Pri tejto príležitosti prišla tento rok na trh pre pacientov nová aplikácia: IBD Pod kontrolou. Jej cieľom je zlepšiť manažment ochorenia Crohnovej choroby a ulceróznej kolitídy a pomôcť tak pacientom mať ich ochorenie plne pod kontrolou. „Aplikácia IBD Pod kontrolou disponuje unikátnym obsahom a zaujímavými funkciami, ktoré môžu významne uľahčiť život pacientov so zápalovým ochorením. Ide o užitočnú pomôcku, ktorá im pripomína termíny kontroly, užitie liekov, ale nájdu v nej aj odborné rady o samotnom ochorení či stravovaní,“ hovorí Veronika Ivančíková, predsedníčka pacientskeho združenia Slovak Crohn Club. Crohna má aj raper Majself Aplikáciu si môže stiahnuť ktorýkoľvek pacient používajúci smartfón. Stiahnuť si ju môžu bezplatne a rovnako bezplatné sú aj všetky jej funkcionality. Notifikácie pacientom pripomínajú termíny návštev u lekára, termíny vyšetrení a kontrol, ale aj dátum a čas, keď majú pacienti užiť svoju liečbu. Aplikácia pacientom umožňuje viesť si denník a následne si ho stiahnuť do formátu PDF a zaslať na e-mail. Personalizácia aplikácie a relevantný edukatívny obsah robí z tejto aplikácie užitočnú pomôcku v manažmente pacienta s IBD ochorením. Jedným z pacientov, ktorý mal možnosť si aplikáciu vyskúšať, je aj slovenský raper Majself. „Keď mi diagnostikovali Crohnovu chorobu, uvedomil som si, že ma čaká mnoho životných zmien, aby som mohol s ochorením žiť normálny život. To bol môj hlavný cieľ, žiť plnohodnotne a bez obmedzení. Oceňujem preto, že práve v dnešnej rýchlej dobe majú pacienti k dispozícii pomocníka vo forme prehľadnej a obsahovo nabitej aplikácie,“ dodáva Majself.

 

Rozdiely medzi chorobami
Základný rozdiel medzi Crohnovou chorobou a ulceróznou kolitídou je časť tráviaceho traktu, ktorú postihujú, a typ zápalu. Pri ulceróznej kolitíde je postihnuté výlučne hrubé črevo a zápal postihuje sliznicu čreva. Naopak, Crohnova choroba postihuje zápalom ktorúkoľvek časť tráviacej sústavy, najčastejšie sa vyskytuje v spojení tenkého a hrubého čreva. Zápal prechádza celou hrúbkou črevnej steny. Nešpecifické črevné zápaly sa vyznačujú striedaním pokojných období a období vzplanutia choroby.