Keď sa rakovina hrubého čreva zachytí včas, dá sa úspešne liečiť

Každý rok v Európe diagnostikujú rakovinu hrubého čreva a konečníka u takmer pol milióna pacientov. Asi polovici z nich sa toto ochorenie stane osudným. Pritom by stačilo tak málo. Nepodceňujte prevenciu. „Endoskopické vyšetrenie v rukách skúseného lekára vybaveného modernými prístrojmi je skutočne bezbolestná. Pre tých, ktorí majú obavy nie je problém zabezpečiť podanie upokojujúcich liekov, či dokonca celkovú anestézu,“ hovorí profesor Tibor Hlavatý

Každý rok v Európe diagnostikujú rakovinu hrubého čreva a konečníka u takmer pol milióna pacientov. Asi polovici z nich sa toto ochorenie stane osudným. Pritom by stačilo tak málo a mohli ešte veselo pobehovať nielen po našom kontinente, ale po celom svete.

„Slovensko je po Českej republike krajinou s druhým najvyšším výskytom kolorektálneho karcinómu v Európe. Ročne v našej krajine pribudne takmer 5 000 nových prípadov,“ hovorí na úvod MUDr. Martin Huorka, prezident Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti, a upozorňuje, že až štvrtina ľudí sa o svojom ochorení dozvie v metastatickom štádiu, keď je už liečba zložitejšia. Vyzýva, že treba spozornieť už pri prvých príznakoch a nič nenechávať na náhodu. Čas totiž hrá na strane choroby.

Aké sú prvé príznaky

V prípade, ak máte problémy pri vyprázdňovaní, ak cítite bolesti v okolí konečníka, ak začnete z nepochopiteľných príčin chudnúť a vo vašej stolici sa objaví krv, urýchlene bežte k lekárovi a nástojte na tom, aby vás vyšetril. Medzi prvé príznaky patrí chudokrvnosť, nechutenstvo, bolesť v pravej či ľavej časti brucha, nepravidelná stolica či nepriechodnosť čriev, takje zvaný ileus. Karcinóm, ktorý sa zachytí v počiatočnom štádiu, má v dnešnej dobe veľmi dobré výsledky liečby.

Nekašlite na prevenciu

Mali by ste ísť na preventívnu prehliadku, no vždy je niečo prednejšie a dôležitejšie? Robíte chybu. Nekašlite na preventívne prehliadky, nepodceňujte testy, ktoré ste dostali od lekára. Opakované a včasné vyšetrenia dnes vďaka modernej diagnostike umožňujú, aby sa ochorenie zachytilo už v počiatočnom štádiu. „V prípade, že sa rakovina konečníka a hrubého čreva zachytí v počiatočnom štádiu, limitovanom na črevnú stenu, zachráni sa až 96 % pacientov,“ docent Huorka. „V druhom štádiu je to 70 %, v treťom 30 a v poslednom štádiu, so vzdialenými metastázami, je to už len 10 % postihnutých.“

Základné vyšetrenia

K základným vyšetreniam pri podozrení, v rizikových skupinách a vo veku od 50 rokov patrí test na okultné krvácanie. „Vyšetrenie zo stolice odhalí prítomnosť nádoru hrubého čreva a konečníka od jeho najranejších štádií až po väčšie polypy, čo sú predrakovinové nezhubné výrastky čreva,“ vysvetľuje MUDr. Rudolf Hrčka, primár endoskopického oddelenia Gastroenterologickej kliniky SZU a UNB. Lekár potom posúdi následné vyšetrenie cez konečník a kolonoskopické vyšetrenie. Prestaňte krútiť nosom

Možno pri predstave týchto postupov krútite nosom a pri slove kolonoskopia sa vám zakrúti hlava, no v tomto prípade sa musíte premôcť a nech je vám to všetko akokoľvek nepríjemné, je to nič oproti tomu, čo sa môže stať, ak rakovinu hrubého čreva naozaj dostanete.
„Na nádorové ochorenia čriev by sa pri pravidelných preventívnych vyšetreniach nemuselo vôbec umierať,“ hovorí primár Rudolf Hrčka.

 

Čoho sa často bojíme

Tohto vyšetrenia sa často bojíme, no vedecký sekretár SGS SLS, profesor Tibor Hlavatý, rôzne chýry vyvracia. „Endoskopické vyšetrenie a liečba v rukách skúseného endoskopistu vybaveného moderným prístrojom je v súčasnosti už skutočne bezbolestná. Pre tých, ktorí majú obavy, dnes nie je medicínsky problém zabezpečiť aj celkom bezbolestné vyšetrenie, a to podaním upokojujúcich liekov či dokonca celkovou anestézou. Vtedy pacient vyšetrenie vlastne prespí. Zvýšiť záujem o preventívnu kolonoskopiu by okrem lepšej informovanosti pomohli presné a adekvátne pravidlá úhrad analgosedácie pre bezbolestné endoskopické vyšetrenia,“ dodáva profesor.

Kolonoskopia je, keď…

… lekári zavedú do tela hadičku s miniatúrnou kamerou, nafúknu črevo vzduchom, aby sa zobrazila jeho sliznica a mohli urobiť potrebné zákroky. Je to teda diagnostická a terapeutická metóda zároveň. Zisťuje sa pri nej prítomnosť polypov a nádorov, pričom zachytí 100 % prípadov rakoviny, a to aj tých vo včasnom, liečiteľnom stave. Počas vyšetrenia sa stanovuje typ ochorenia hrubého čreva a odoberá sa vzorka na histologické vyšetrenie. Okrem toho sa súčasne s vyšetrením môžu vykonať endoskopické terapeutické zákroky. Podľa primára Hrčku je toto vyšetrenie oveľa presnejšie ako prvé dve spomínané metódy, pretože odhalí aj veľmi malé, niekoľkomilimetrové polypy a veľkou výhodou je aj to, že ich dokáže hneď odstrániť a predísť tak vzniku veľkých polypov a rakoviny.

Nevieme prečo, ale vieme ako

„Kolorektálny karcinóm vzniká vo väčšine prípadov premenou z polypu sliznice konečníka alebo hrubého čreva. Trvá niekoľko rokov, kým sa polyp premení na zhubný nádor, a preto sa pri kolonoskopii dajú účinné opatrenia, ako napríklad endoskopické odstránenie polypov, urobiť včas,“ zamýšľa sa MUDr. Boris Pekárek, primár gastroenterologického oddelenia NOÚ. „Drobné a malé polypy sa odstraňujú endoskopicky studenou slučkou, čo zvyšuje pravdepodobnosť ich úplného odstránenia pri minimálnych rizikách,“ pokračuje primár Pekárek.

Na operáciu len v krajnom prípade

„Väčšie polypy sa najčastejšie odstraňujú slučkou s pomocou elektrochirurgickej jednotky,“ ozrejmuje lekárske postupy doktor Pekárek. Potešiteľné je, že dnes sa dajú odstrániť už aj veľmi veľké polypy a malé nádory endoskopicky, teda bez nutnosti operácie. „Pri veľkých polypoch, polypoch s obtiažnym prístupom alebo pri podozrivom náleze pokročilého nádoru je vhodné, keď kolonoskopista odošle pacienta do špecializovaného centra, kde špecialisti posúdia vhodnosť endoskopického alebo chirurgického odstránenia nádoru,“ dodáva odborník.

Tieto signály nepodceňujte!

Krv a hlieny v stolici, nepravidelnú stolicu, zápchu alebo hnačku, nadúvanie, bolesti brucha, tmavú stolicu či stolicu v tvare ceruzky, celkovú únavu, chudnutie, nechutenstvo, horúčky a závraty. Doc. MUDr. Martin Huorka, CSc. gastroenterologické a hepatologické oddelenie, LF UK a UN Bratislava, prezident SGS SLS.