V médiách

Rytmus Života: Zápaly čreva ohrozujú mladých ľudí.

zdroj: Rytmus Života

Črevné zápalové ochorenia (IBD) postihujú na Slovensku približne 200 ľudí na 100-tisíc obyvateľov. Patria sem Crohnova choroba aj ulcerózna kolitída a týkajú sa čoraz väčšej skupiny prevažne mladých ľudí. Obe ochorenia najčastejšie prvýkrát prepuknú v rozmedzí 15. – 30. roku života, ulcerózna kolitída vzácne aj okolo 50. – 70. roku života.

Čítať viac »

PRAVDA: Chronický zápal zjazvuje a zužuje črevo. Postihuje však celé telo.

zdroj: www.pravda.sk

Asi každý v živote už zažil poriadnu hnačku spojenú s bolesťami brucha, so slabosťou, s nechutenstvom, možno dokonca so zvýšenou teplotou, keď veľkú časť dňa strávil na toalete.

Link na článok: Chronický zápal zjazvuje a zužuje črevo. Postihuje však celé telo – Zdravie a prevencia – Zdravie – Pravda.sk

 

Čítať viac »

PRAVDA : Pacienti so zápalom čriev musia všade hľadať toaletu.

Zdroj: www.pravda.sk

Gastroenterologička MUDr. Anna Gojdičová, PhD., z Gastroenterologického centra v bratislavskom Ružinove hovorí vo videu o síce liečiteľných, ale nevyliečiteľných nešpecifických zápaloch čreva (IBD). Tieto ochorenia majú veľmi negatívny vplyv na kvalitu života pacientov a aj v pokojovej fáze sú mnohí z nich unavení a depresívni.

Čítať viac »

Lepší skríning kolorektálneho karcinómu

Skríningová kolonoskopia môže odvrátiť až 83 % úmrtí. Aj na Slovensku máme pracoviská, ktoré patria medzi európsku špičku. Prof. MUDr. Tibor Hlavatý, PhD., vedecký sekretár SGS zdôraznil, že zvýšiť záujem o účasť na preventívnej kolonoskopii by pomohli okrem lepšej informovanosti a osvety určite aj presné a adekvátne pravidlá úhrad analgosedácie pre bezbolestné endoskopické vyšetrenia. Čítať viac »

Keď sa rakovina hrubého čreva zachytí včas, dá sa úspešne liečiť

Každý rok v Európe diagnostikujú rakovinu hrubého čreva a konečníka u takmer pol milióna pacientov. Asi polovici z nich sa toto ochorenie stane osudným. Pritom by stačilo tak málo. Nepodceňujte prevenciu. „Endoskopické vyšetrenie v rukách skúseného lekára vybaveného modernými prístrojmi je skutočne bezbolestná. Pre tých, ktorí majú obavy nie je problém zabezpečiť podanie upokojujúcich liekov, či dokonca celkovú anestézu,“ hovorí profesor Tibor Hlavatý Čítať viac »

Dostupnosť liečby sa zlepšila

V posledných rokoch sme svedkami rýchleho rozširovania našich liečebných možností pre pacientov s Crohnovou chorobou a ulceróznou kolitídou. Len tento rok prichádzajú dve nové metódy: revolučná technológia podávania kmeňových buniek a po dlhých rokoch nové selektívne imunosupresívum vo forme tabletiek, hovorí vedecký sekretár SGS prof. MUDr. Tibor Hlavatý, PhD. Čítať viac »

Mediweb: Podpora klinického výskumu je veľká tragédia

O liečbe črevných zápalových ochorení, o jej dostupnosti a nových možnostiach, ako i o klinickom výskume hovorí gastroenterológ a vedecký sekretár Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti prof. MUDr. Tibor Hlavatý, PhD. Portál zdravotníckych novín Mediweb, 11.4.2019

 

link na rozhovor: https://mediweb.hnonline.sk/rozhovory/podpora-klinickeho-vyskumu-je-velka-tragedia Čítať viac »

Topky: Supergény má len malé percento Slovákov

BRATISLAVA – Známeho gastroenterológa Tibora Hlavatého myšlienka ľudskej dlhovekosti fascinuje už dlho. V rozhovore pre Topky prezradil, čo majú storoční ľudia spoločné a ako sa k magickému veku môžu priblížiť aj Slováci. Topky 15.6.2016

Link na článok: https://www.topky.sk/cl/10/1537655/Lekar–ktory-hlada-dlhovekost–Supergeny-ma-len-male-percento-Slovakov Čítať viac »

MEDIWEB: S Crohnovou chorobou sa dá žiť. Ak sa lieči

Rozhovor portálu Zdravotníckych novín MEDIWEB s Prof. Hlavatým nielen o Crohnovej chorobe, 5.6.2014

Prečo je viac chorých na severe ako v južných krajinách a akú úlohu zohráva slnko či materské mlieko, hovorí gastroenterológ z bratislavskej univerzitnej nemocnice doc. MUDr. Tibor Hlavatý.

 

Link na článok: https://mediweb.hnonline.sk/spravy/aktualne/s-crohnovou-chorobou-sa-da-zit-ak-sa-lieci

Čítať viac »