V médiách

Najčastejšie nádorové ochorenie u nás je rakovina hrubého čreva. Prečo je to tak?

zdroj: TA3, Zdravie

 

Slovensku patrí vo výskyte kolorektálneho karcinómu nelichotivé popredné miesto v štatistikách.

Prečo je to tak?

Ako pri skríningu tejto choroby môže pomôcť kolonoskopia?

Čo všetko patrí do kompetencie gastroenterológie?

 

Tieto témy sme rozobrali s gastroenterológom Tiborom Hlavatým.

Pozrite si celé video: https://www.ta3.com/relacia/22705/najcastejsie-nadorove-ochorenie-u-nas-je-rakovina-hrubeho-creva-preco-je-to-tak

 

Čítať viac »

Kolonoskopia je diagnostická aj liečebná metóda

zdroj: RTVS, Dámsky klub

 

Kolonoskopia je diagnostická a liečebná metóda, po ktorej absolvovaní môže mať pacient až 10 rokov istoty života bez kolorektálneho karcinómu (KRKA).

Za bezbolestné kolonoskopické vyšetrenie si pacienti na Slovensku musia priplatiť, analgosedácia je pritom svetovým štandardom. Podľa najnovšieho prieskumu je bolesť a nepríjemné pocity hlavným dôvodom, prečo Slováci odkladajú vyšetrenie.

 

Viac v rozhovore s prof. MUDr. Tiborom Hlavatým, PhD.: https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/14057/297467#648

 

Čítať viac »

Bezbolestná kolonoskopia bez príplatku

zdroj: Tv Markíza

 

Bezbolestná kolonoskopia by sa mohla stať realitou aj na Slovensku. Ide o diagnostickú plus terapeutickú metódu, pri ktorej sa zisťuje prítomnosť polypov plus nádorov v hrubom čreve. Zachytí takmer 100 percent prípadov rakoviny vrátane tých, ktoré sú liečiteľné. ako aj informoval vedecký sekretár Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti (SGS) Tibor Hlavatý.

 

Hoci je rakovina hrubého čreva v Európe druhou najčastejšou príčinou smrti, na vyšetrenie, ktorým sa dá včas odhaliť, mnohí nejdú. Príčinou je najmä strach z bolesti. V zahraničí je pritom bezbolestná kolonoskopia štandardom už roky. V Európe sme druhý štát s najčastejším výskytom rakoviny hrubého čreva. Ročne ho u nás diagnostikujú 5000 ľuďom a viac ako tretina tomuto ochoreniu podľahne. Dá sa tomu zabrániť preventívnym vyšetrením kolonoskopiou.

 

„Jednou z najvážnejších prekážok na vykonanie prevencie rakoviny hrubého čreva je obava pacientov z bolestivosti alebo diskomfortu počas kolonoskopického vyšetrenia,“ hovorí prof. MUDr. Tibor Hlavatý. Napriek tomu spôsoby, ako by pacienti pri zákroku nemuseli trpieť, existujú. Buď je to celkové uspanie alebo utlmenie kokteilom liekov, ktorý podáva injekčne priamo gastroenterológ pri zákroku.

Ani jedno však nie je hradené poisťovňou. Ministerstvo zdravotníctva má už na stole 2 roky žiadosť o preplácanie bezbolestnej kolonoskopie. Zatiaľ je to však v štádiu riešenia.

 

„Určite to nebude nejaké extrémne dlhá doba. V tejto chvíli by bolo, ale predčasne zaväzovať sa ku konkrétnemu termínu, nakoľko uvidíme, ako bude daný proces trvať,“ uviedla Zuzana Eliášová, hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva. Po schválení by mali poisťovne preplácať bezbolestnú kolonoskopiu všetkým.

 

Čítať viac »

Rytmus Života: Zápaly čreva ohrozujú mladých ľudí.

zdroj: Rytmus Života

Črevné zápalové ochorenia (IBD) postihujú na Slovensku približne 200 ľudí na 100-tisíc obyvateľov. Patria sem Crohnova choroba aj ulcerózna kolitída a týkajú sa čoraz väčšej skupiny prevažne mladých ľudí. Obe ochorenia najčastejšie prvýkrát prepuknú v rozmedzí 15. – 30. roku života, ulcerózna kolitída vzácne aj okolo 50. – 70. roku života.

Čítať viac »

PRAVDA: Chronický zápal zjazvuje a zužuje črevo. Postihuje však celé telo.

zdroj: www.pravda.sk

Asi každý v živote už zažil poriadnu hnačku spojenú s bolesťami brucha, so slabosťou, s nechutenstvom, možno dokonca so zvýšenou teplotou, keď veľkú časť dňa strávil na toalete.

Link na článok: Chronický zápal zjazvuje a zužuje črevo. Postihuje však celé telo – Zdravie a prevencia – Zdravie – Pravda.sk

 

Čítať viac »

PRAVDA : Pacienti so zápalom čriev musia všade hľadať toaletu.

Zdroj: www.pravda.sk

Gastroenterologička MUDr. Anna Gojdičová, PhD., z Gastroenterologického centra v bratislavskom Ružinove hovorí vo videu o síce liečiteľných, ale nevyliečiteľných nešpecifických zápaloch čreva (IBD). Tieto ochorenia majú veľmi negatívny vplyv na kvalitu života pacientov a aj v pokojovej fáze sú mnohí z nich unavení a depresívni.

Čítať viac »

Lepší skríning kolorektálneho karcinómu

Skríningová kolonoskopia môže odvrátiť až 83 % úmrtí. Aj na Slovensku máme pracoviská, ktoré patria medzi európsku špičku. Prof. MUDr. Tibor Hlavatý, PhD., vedecký sekretár SGS zdôraznil, že zvýšiť záujem o účasť na preventívnej kolonoskopii by pomohli okrem lepšej informovanosti a osvety určite aj presné a adekvátne pravidlá úhrad analgosedácie pre bezbolestné endoskopické vyšetrenia. Čítať viac »

Keď sa rakovina hrubého čreva zachytí včas, dá sa úspešne liečiť

Každý rok v Európe diagnostikujú rakovinu hrubého čreva a konečníka u takmer pol milióna pacientov. Asi polovici z nich sa toto ochorenie stane osudným. Pritom by stačilo tak málo. Nepodceňujte prevenciu. „Endoskopické vyšetrenie v rukách skúseného lekára vybaveného modernými prístrojmi je skutočne bezbolestná. Pre tých, ktorí majú obavy nie je problém zabezpečiť podanie upokojujúcich liekov, či dokonca celkovú anestézu,“ hovorí profesor Tibor Hlavatý Čítať viac »

Dostupnosť liečby sa zlepšila

V posledných rokoch sme svedkami rýchleho rozširovania našich liečebných možností pre pacientov s Crohnovou chorobou a ulceróznou kolitídou. Len tento rok prichádzajú dve nové metódy: revolučná technológia podávania kmeňových buniek a po dlhých rokoch nové selektívne imunosupresívum vo forme tabletiek, hovorí vedecký sekretár SGS prof. MUDr. Tibor Hlavatý, PhD. Čítať viac »

Mediweb: Podpora klinického výskumu je veľká tragédia

O liečbe črevných zápalových ochorení, o jej dostupnosti a nových možnostiach, ako i o klinickom výskume hovorí gastroenterológ a vedecký sekretár Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti prof. MUDr. Tibor Hlavatý, PhD. Portál zdravotníckych novín Mediweb, 11.4.2019

 

link na rozhovor: https://mediweb.hnonline.sk/rozhovory/podpora-klinickeho-vyskumu-je-velka-tragedia Čítať viac »

Topky: Supergény má len malé percento Slovákov

BRATISLAVA – Známeho gastroenterológa Tibora Hlavatého myšlienka ľudskej dlhovekosti fascinuje už dlho. V rozhovore pre Topky prezradil, čo majú storoční ľudia spoločné a ako sa k magickému veku môžu priblížiť aj Slováci. Topky 15.6.2016

Link na článok: https://www.topky.sk/cl/10/1537655/Lekar–ktory-hlada-dlhovekost–Supergeny-ma-len-male-percento-Slovakov Čítať viac »

MEDIWEB: S Crohnovou chorobou sa dá žiť. Ak sa lieči

Rozhovor portálu Zdravotníckych novín MEDIWEB s Prof. Hlavatým nielen o Crohnovej chorobe, 5.6.2014

Prečo je viac chorých na severe ako v južných krajinách a akú úlohu zohráva slnko či materské mlieko, hovorí gastroenterológ z bratislavskej univerzitnej nemocnice doc. MUDr. Tibor Hlavatý.

 

Link na článok: https://mediweb.hnonline.sk/spravy/aktualne/s-crohnovou-chorobou-sa-da-zit-ak-sa-lieci

Čítať viac »